خودهیپنوتیزم

یازار :

+0 به یه ن

خودهیپنوتیزم چیست؟

خودهیپنوتیزم که به آن اصطلاحا خوابگری نیز میگویند، بخشی از علوم روانشناسی است که در آن تلاش میشود به وسیلهٔ تلقین و برخی تکنیک های خاص، شخص در حالت آلفا که سطح برجسته ای از هوشیاری است قرار بگیرد. از رایج ترین باورهای عامه اشتباهی که مردم درمورد خودهیپنوتیزم دارند این است که در این عمل شخص دیگری بر فرد تسلط میابد. این باور کاملا اشتباه است و درستترش آن است که در این حالت شخص دیگری با ضمیر ناخودآگاه شما به مکالمه می‌پردازد. عمده تفاوت خودهیپنوتیزم با هیپنوتیزم این است که این کار توسط خود شما انجام میشود. در هیپنوتیزم، فردی تحت عنوان هیپنوتیزر شروع به تلقین و گرفتن ارتباط با ضمیرناخودآگاه شما میکند. اما در خودهیـــپنوتیزم این شما هستید که با گوش دادن به موسیقی های آلفا و استفاده از عبارات تاکیدی مناسب و انجام دادن برخی تکنیک های خاص میتوانید، خودتان را هیپنوتیزم کنید.

مراحل خودهیپنوتیزم

مرحله اول خود هیپنوتیزم : شروع

خودهیپنوتیزم

به جایی بروید که بیشترین تمرکز ممکن را دارید. محلی که تنها هستید و کسی مزاحمتان نمیشود. میتوانید روی یک مبل راحت بنشینید و یا بر روی یک تخت ،به پشت دراز بکشید. چشمهایتان را ببندید و تکنیک تنفس شکمی را بکار ببندید(یک دست را بر روی قفسه ی سینه و دست دیگرتان را بر روی شکمتان بگذارید. هنگام دم جوری نفس بکشید که دستی که بر روی شکمتان است جلوتر از دست دیگرتان قرار بگیرد و هنگام باز دم این دست باید عقب تر از دستی که بر روی قفسه سینتان است قرار بگیرد.) هرچقدر تنفس شما عمیق تر باشد،در انجام خود هیپنوتیزم موفق تر خواهید بود. میتوانید از موسیقی های آرامش بهش نیز استفاده کنید. اکنون چشمانتان را بسته و از عدد ده تا یک را به صورت معکوس بشمارید. جوری که هر عدد با یک دم و بازدم شما هماهنگ شود

مرحله دوم خودهیپنوتیزم : رها سازی

روی هرکدام از اعضای بدن خود تمرکز کرده و آن بخش را آرام کنید. بدین منظور میتوانید کار خود را از انگشت کوچک پایتان شروع کرده و به مرور بالا بیایید و هربخش از بدن خود را آرام و شل کنید. در این بخش میتوانید از جملات تاکیدی نظیر من اکنون در حال آرام شدن هستم، استفاده کنید. روی هر بخش از بدن خود به صورت جداگانه تمرکز کنید. مثلا زمانی که نوبت به دست هایتان میشود ابتدا تک تک انگشتان خود را شل کنید، سپس مچ دست. بعد از آن ساعد و بازوی خود را شل کنید همین کار را با دست دیگر تکرار کنید. هرچه در این مرحله از خودهیپنوتیزم آرامش تمرکز بیشتری داشته باشید، نتایج بزرگتری رخ میدهد.

مرحله سوم خود هیپنوتیزم : چسباندن چشم پلک ها

اکنون تجسم کنید که پلک هایتان بسیار محکم به هم چسبیده اند و شما قادر به باز کردن چشم هایتان نیستید و سپس عضلات صورتتان را شل کنید.

مرحله چهارم خودهیپنوتیزم : پاکسازی

در این مرحله از خودهیپنوتیزم تجسم کنید که هوای تمیز و پاکیزه و آبی رنگ درون ریه های خود میفرستید. به شکلی که علاوه بر ریه ها تمام سلول های بدنتان را تمیز میکند. در هر دم تجسم کنید که هوای تمیز و پاکیزه وارد ریه هایتان کنید و در بازدم هوای آلوده ای که قبلا درون سلول های بدنتان نفوذ کرده و سیاه رنگ است را از بدنتان خارج کنید.

مرحله پنجم خود هیپنوتیزم : تصویر سازی ذهنی

خودهیپنوتیزم
تصور کنید که یک بادکنک بزرگ به دست راست شما بسته اند که به سمت بالا میرود و دست شما را نیز با خود بالا میبرد. اگر تصویر سازی ذهنی شما قوی باشد، کم کم حس میکنید که دست شما از زمین جداشده و به سمت بالا حرکت میکند . اکنون همین تجسم خلاق را برای دست دیگر، پاهایتان و گردن و سرتان نیز تکرار کنید. به مرور حس میکنید که اتصال شما از زمین کنده شده و در حال پرواز هستید.

مرحله ششم خودهیپنوتیزم : تلقین خواسته ها

اگر تمام مراحل بالا را به خوبی انجام دهید وارد حالت آلفای ذهنی میشوید و به ضمیر ناخودآگاه خود نفوذ میکنید. در این مرحله از خودهیپنوتیزم زمان آن رسیده تا خواسته های خود را مطرح کنید. هر آنچه را که میخواهید، در قالب جملات کوتاه و به صورتی که گویا یکی از داشته های کنونیتان است، نه یک آرزو مطرح کنید.

مثلا بگویید خوش حالم که روز به روز ثروتمند تر میشوم و یا روابط من روز به روز با کیفیت تر و بهتر از گذشته میشود. دقت کنید که در این مرحله نباید از افکار منفی استفاده کنید. مثلا به جای اینکه بگویید نمیخواهم در کنکور رتبه بدی بگیرم، بگویید میخواهم امتحان کنوکور خود را عالی بدهم.

چطور با خود هیپنوتیزم باورهای جدید بسازیم

 

زمانی که شما خودهیپنوتیزم انجام میدهید، ذهنتان وارد حالت آلفا میشود و در این حالت شما بیشترین و بالاترین سطح تمرکز و هوشیاری را دارید، چرا که وارد ضمیرناخودآگاهتان شده اید. اکنون میتوانید عبارات تاکیدی مناسب با باورهای جدیدی که میخواهید بسازید، بکار ببرید و تکرار این روند به مرور زمان موجب ساخته شدن باورهای جدیدی در ضمیر ناخودآگاهتان میشود.

کاربردهای خودهیپنوتیزم

از بزرگترین مزایای خودهیپنوتیزم این است که شما میتوانید تقریبا هر رفتار نامطلوب خود را به کمک آن اصلاح کرده و کنار بگذارید. تنها لازمه ی آن این است که کافیست بصورت مداوم، ضمیر ناخودآگاه خود را با خودهیــــپنوتیزم ورزش دهید، تا نهایتا تصویر مطلوب در شما ظاهر شود. از دیگر کاربردهای خود هیپنوتیزم میتوان به افزایش سرعت یادگیری، افزایش سرعت درمان و بهبودی(مثلا سرماخوردگی ها) ،جبران کمبود خواب و کسب نشاط،و یا افزایش انگیزه خود برای رسیدن به هدف و غیره نام برد.


  • [ ]